Aydındere Haber Giresun Haber Karadeniz Haber

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
ALİŞANOĞULLARI
Bu haber 38567 kez okundu. | Kategori : K.SANAT
Haberin Tarihi :   14 Mart 2019 - 15:16

22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı

Büyüt
Küçült
22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi

* Onlarca yıldan beri, '' TÜRKİYE ŞİİRLERLE TANITILACAK.. / Hikmet Okuyar '' diyerek başlatılan uzun soluklu ve engin ufuklu yolculuk devam ediyor.. ... Dünya Markası Süper Kaynak Eser, Büyük Proje; Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI'na kaynak oluşturmak için Türkiye genelinde geleneksel olarak tertiplenen; 22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması şartnamesi yayınlandı. Yarışma sonunda yapılacak değerlendirmede belirlenecek,15 Adet ŞİİR için 2019, '' HİKMET OKUYAR TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ '' verilecek. .............

 

22. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI;

 

 * '' TÜRKİYE ŞİİRLERLE TANITILACAK.. / Hikmet Okuyar '' diyerek başlatılan uzun soluklu ve engin ufuklu yolculuk devam ediyor.. ... TÜRKİYE ’nin, illerimiz ve ilçelerinin, tanıtım turizm kültür sanat etkinliklerine canlılık kazandırmak; '' Okuma Seferberliği '' ile irtibatlı olarak ’ Türkiye O k u y o r ’ kampanyasına,’ O k u y a r ’ diyerek doğrudan yüzde yüz katkı yapmak adına; Şüsiyad Başkanı Şair Yazar Gazeteci Hikmet Okuyar tarafından; Giresun, Şebinkarahisar, Kütküt - Köprübaşı - Bağlar Şebingülü bahçeleri içinde Proje çalışması olarak özenle hazırlanan; Azerbaycan Şebinkarahisar Cumhuriyet Meydanı, Şebinkarahisar Vilayet Meydanı ile Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi Kültür Sanat Etkinlikleri Alanı'nda dillendirilen Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri Türkiye Sevdası’na kaynak oluşturmak gerekçesi ile Türkiye genelinde '’ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ '’ Konulu; ” 22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’’ düzenlendi. * Ş a h e s e r l e r Üreten Sanatçılar, İ l e t i ş i m c i l e r, Yapımcılar Yönetmenler, Araştırmacılar ve Derlemeciler ( ŞÜSİYAD ) Topluluğu ile Tekirdağlı Edirneli Kırklarelili Şairler Şiir Yorumcuları ve Aşıklar Topluluğu ( Tekşat ) öncülüğünde; bazı vakıf, dernek, birlik, gönüllü kişi ve kuruluşun manevi katkılarıyla TÜRKİYE genelinde geleneksel olarak tertiplenen; ’ 22 . Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması ’ nın Konusu : yine, ’ ÖZELLİKLERİ ve GÜZELLİKLERİ ile İLLERİMİZ ve İLÇELERİ ’ olarak belirlendi.

 

 * 22. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI Şartları: ŞİİR yarışmasına katılmak isteyen; KONUSUNUN Uzmanı AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER;

01 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ANTALYA ve İLÇELERİ,

02 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ARTVİN ve İLÇELERİ,

03 – Özellikleri ve Güzellikleri ile AYDIN ve İLÇELERİ,

04 – Özellikleri ve Güzellikleri ile BALIKESİR ve İLÇELERİ,

05 – Özellikleri ve Güzellikleri ile DENİZLİ ve İLÇELERİ,

06 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ESKİŞEHİR ve İLÇELERİ,

07 – Özellikleri ve Güzellikleri ile ERZİNCAN ve İLÇELERİ,

08 – Özellikleri ve Güzellikleri ile HATAY ve İLÇELERİ,

09 – Özellikleri ve Güzellikleri ile İZMİR ve İLÇELERİ,

10 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KARS ve İLÇELERİ,

11 – Özellikleri ve Güzellikleri ile KAYSERİ ve İLÇELERİ,

12 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MERSİN ve İLÇELERİ,

13 – Özellikleri ve Güzellikleri ile MUĞLA ve İLÇELERİ,

14 - Özellikleri ve Güzellikleri ile SİVAS ve İLÇELERİ,

15 - Özellikleri ve Güzellikleri ile TEKİRDAĞ ve İLÇELERİ'nin ŞİİRLERLE TANITIMLARI için

6 + 5 11, 6 + 6 12 veya 7 + 7 14 Hece Vezni ile SERBEST ŞİİR veya ARUZ düzeneğinde yazacakları şiirlerle yarışmaya katılacaklardır.

* Yarışma sonunda ödüle değer eserler içinden seçilen 15 ADET KONULU ŞİİR; ’’ 2019, '' HİKMET OKUYAR TÜRKİYE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ '' ile ödüllendirilecektir..

* AYRICA, 2019, HİKMET OKUYAR TANITIM TURİZM KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ kapsamında; 3 BESTEKAR, 3 SES SANATÇISI, 5 RTV ŞİİR PROĞRAMLARI SUNUCUSU, 3 VİDEO TASARIMCISI, 3 ŞİİR ETKİNLİKLERİ ORGANİZATÖRÜ ile 5 ŞİİR YORUMCUSU'NA; 2019, '' HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ '' verilecektir.

 

* YARIŞMALARA PRENSİP OLARAK KATILMAYAN ve ARŞİVİNDE DOĞUP BÜYÜDÜKLERİ ya da YAŞADIKLARI İL VE İLÇELER için YAZDIKLARI güzellemeleri bulunan AŞIK, OZAN ve ŞAİRLER ile ... ALUCRA, BAFRA, BEYPAZARI, SÖĞÜT, ÇAMBAŞI, ÇAMOLUK, ÇANDARLI, ÇATALCA, ÇUKUROVA, EMİRDAĞ, GEMLİK, GÖLCÜK, DERELİ, GÜLŞEHİR, İÇMELER, İNEBOLU, KAHRAMAN KAZAN, KELKİT, KEŞAN, MERZİFON, MENGEN, MESUDİYE, MUDANYA, NİKSAR, PINARHİSAR, SAFRANBOLU, SALİHLİ, SİMAV, SORGUN, ŞEBİNKARAHİSAR, ŞEREFLİKOÇHİSAR, TAŞOVA, TÜRKİLİ, UĞURLUDAĞ, YERKÖY Şiirleri yazanlar; örneklerinden gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri ’’ 2019, HİKMET OKUYAR ŞİİRE SEVGİ ŞAİRE SAYGI ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecektir.

* 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri'ne ve OKUYAR ŞİİR KİTAPLARI MÜZESİ kuruluşuna ŞAİRİNDEN İMZALI ŞİİR KİTAPLARI ile katılan Aşık Ozan Şair Şiir Yorumcusu Müzisyen Bestekar Saz ve Ses Sanatçısı, Karikatürist ve Fotoğraf Sanatçısı Güzel Sanatlar Öncüsü Kültür Sanat Dostu canlara JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ verilecektir.

* ŞEBİNBÜLBÜLÜ duyarlılığında ve hayranlığında ŞEBİNGÜLÜ ŞİİRLERİ yazanlar ve daha önce ödül almayanlar ŞEBİNGÜLÜ ŞİİRLERİ gönderirlerse '' 2019, HİKMET OKUYAR ŞEBİNGÜLÜ DOSTU ÖDÜLÜ '' verilecektir.. Yarışmaya katılan aşık, ozan ve şairlerimiz şiirlerini; 6 Adet; A – 4 çizgisiz kağıda bilgisayarla yazılmış ISLAK imzalı HALDE kısa özgeçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, bir fotoğraf, açık adres ve telefon numarası yazılmış olarak; 2018, “ 22. HİKMET OKUYAR ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI '' Şebinkarahisar Azerbaycan CUMHURİYET Meydanı, Kömbeler Pasajı Kat:1, Nu: 2 ŞEBİNKARAHİSAR / GİRESUN adresine normal posta ya da taahütlü posta ile gönderecektir. Yarışmacılar, yarışmaya en çok 2 Adet Şiir ile katılacaktır. 22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’na son KATILIM tarihi; ................................03 MAYIS 2019 olarak tespit edilmiştir. YARIŞMA SONUÇLARI .............................13 MAYIS 2019 tarihinde açıklanacaktır.

 

* Yarışmaya gönderilen şiirler; iade edilmeyecek, yayına uygun bulunanlar ve dereceye girenler hiçbir ücret istenmeden ve ödenmeden; yayın hakkı sahibi Hikmet Okuyar tarafından Giresun, Şebinkarahisar, Köprübaşı’nda PROJE çalışması olarak hazırlanan Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eseri TÜRKİYE SEVDASI ‘nın yeni basımında yayınlanacaktır.

* Yarışmacılar ya da konu ile ilgilenen aşık ozan ve şairler; yarışma dışı olarak doğup büyüdükleri il ve ilçeleriyle ilgili şiir gönderirlerse 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında, Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi Millet Bahçesinde gerçekleştirilecek olan ’’ Şebinkarahisar Şiir Akşamları ’’ etkinliklerinde ŞİİR YORUMCUSU şiir dostları tarafından yorumlanacak daha sonra da uygun zaman ve zeminlerde Türkiye Sevdası ile Okuyar Şiir Sohbetleri kapsamında değerlendirilip tanıtılarak paylaşılacaktır. * Dereceye girenlere ve Türkiye Sevdası ile şiiri yayınlananlara (Kargo ücreti alıcıya ait olmak kaydıyla) birer adet TÜRKİYE SEVDASI veya Karadeniz Sevdası armağan olarak gönderilecektir. .... ÖDÜLLER :

 

 * BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ KAZANANLARA: Birincilik Ödülü Şeref Serlevhası ve 1 Adet Türkiye Sevdası ile 1 Adet Şair Kalemi, 1 Paket Türk Kahvesi, 1 Dürüm Şebincevizli Dut Pestili, 1 Paket Mevlana Şekeri, 1 Paket Giresun Fındığı, 1 Paket Kuşburnu Çayı, 1 Adet Gök Boncuklu Gümüş Bileklik, 1 Adet Tespih, örneklerinden birisi ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI olarak verilecektir.. Ayrıca Şebinkarahisar Atatürk Evi ve Müzesi Millet Bahçesinde, Atatürk’ün Türk kahvesi içtiği mekanda; Abdi Beğ, Bahtiyar Vahapzade, Abdi Beğ, Arif Nihat Asya, Bayburtlu Zihni, Kelkitli Dilaver, Hasan Ali Yücel, Mehmet Emin Yurdakul, M. Hayri Akyüz, Ahmet Kaçar, Aşık Reyhani, İsa Kayacan, Murat Çobanoğlu, Müzeyyen Hançerci, Aziz Nesin, Hasan Tahsin Okutan, Kemal Tahir, Coşkun Ertepınar, Ramazan Kurt, Vahit Kaya, Bahtiyar Dayımoğlu, Can Akengin, Emine Usta, Gültekin Kutluk, Münire Aksaray, Nurhayat Sakarya, Sevim Aslanalp ve Hüseyin Toygar şiirleri okunurken etkinlikte hazır bulunan jüri üyelerine Türk Kahvesi ikram edilecektir.

 

* 2019, HİKMET OKUYAR ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ Kazananlara; “ 2019, Hikmet Okuyar Kültür Sanat Ödülü ” olarak; 1 Adet ŞİİRE ÜSTÜN HİZMET ÖDÜLÜ Belgesi, 1 Adet Türkiye Sevdası ve yöresel ürünlerden oluşan ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI türünden bir armağan verilecektir.

 

* ÖDÜL TÖRENİ : “ Özellikleri Güzellikleriyle İlimiz ve İlçeleri ” konulu ‘’ 22. Hikmet Okuyar Ödüllü Şiir Yarışması’nın ÖDÜL TÖRENİ; 7 Gün 7 Gece Şebinkale Şiir Şenlikleri kapsamında 19 MAYIS 2019 Tarihinde; ŞEBİNKARAHİSAR KALESİ KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİ Alanı’nda yapılacaktır.

* Ödül törenlerine mazeret bildirerek katılamayanlar için daha sonraki zaman dilimlerinde ve zeminlerde sembolik törenler tertiplenecek. Giresun Simidi, Türk Kahvesi, Şair Kalemi gibi sembolik armağanlar verilecek.. .... TANITIM TOPLANTILARI :

 

* Yarışmaya katılarak dereceye giren ve TÜRKİYE SEVDASI isimli projeye katkıda bulunan aşıklarımız, ozanlarımız, şairlerimiz; bestekarlarımız, şarkı türkü müzik dostlarımız, şiir yorumcularımız, şiir programları sunucularımız, şiir ile ilgilenen sinema ve tiyatro oyuncularımız, kitle iletişim uzmanlarımız, ressamlarımız, karikatüristlerimiz, fotoğraf sanatçılarımız, medya kuruluşlarımız, belediyelerimiz, vakıf, birlik ve derneklerimiz ile gönüllü kültür sanat elçilerimizin katkılarıyla şenliklerde, festivallerde, şiir toplantılarında, imza günlerinde, şiir saatlerinde, şiir dinletilerinde ve şiir sohbetlerinde sanatseverlere duyurulacak; bu vesileyle de, 2019 yılı içinde Şiir Dünyası kültür sanat ortamlarında 89 MİLYON ŞİİR SEVEN sanatseverle iletişim sağlanacaktır. KONU ile ilgilenen paylaşan ileten tavsiye eden haber yapan ve gereğini yerine getiren canlara selam sevgi saygılarımızla sevgililer günü güzelliğinde kutlu doğumlarda şiir bayramı coşkusunda on milyonlarca şiir müzik beste yorum hayranı saygınlığında TEŞEKKÜRSayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu yorum : 1 yıl önce yazıldı.
Yorum Sahibi : HİKMET OKUYAR
 
İlginçliği kayıtlara geçen Medya Mensubu Akademisyen Şair Şiir Yorumcusu Müzisyen Bestakar Hikmet Okuyar Projesi; 41 Yıllık özenli ve kararlı bir emeğin; Dünya Markası Türkiye Sevdası olarak süper kaynak muhteşem proje güzelliğinde gündemde yer almasını yeterli bulmadık Özel Yetenekli Güzel Sanatlar Öncüsü Canlarımızın da gönüllü katkılarıyla Özellikleri ve Güzellikleriyle Türkiye İllerini ve İlçelerini Şiirlerde aksettirerek 2023 Vizyonuna değerli unutulmaz üretimlerle ARTI DEĞERLİ fevkaledikler kazandıracaklardır.. 22. Hikmet Okuyar​ Ödüllü Şiir Yarışması 2019 itibariyle daha yoğun ilgiyle algılanacak ... ALUCRA, BAFRA, BEYPAZARI, SÖĞÜT, ÇAMBAŞI, ÇAMOLUK, ÇANDARLI, ÇATALCA, ÇUKUROVA, EMİRDAĞ, GEMLİK, GÖLCÜK, DERELİ, GÜLŞEHİR, İÇMELER, İNEBOLU, KAHRAMAN KAZAN, KELKİT, KEŞAN, MERZİFON, MENGEN, MESUDİYE, MUDANYA, NİKSAR, PINARHİSAR, SAFRANBOLU, SALİHLİ, SİMAV, SORGUN, ŞEBİNKARAHİSAR, ŞEREFLİKOÇHİSAR, TAŞOVA, TÜRKİLİ, UĞURLUDAĞ, YERKÖY Şiirleri yazanlar da; örneklerinden gönderirlerse ve gelen eserler de Türkiye Sevdası ile yayına uygun görülürse eser sahipleri ’’ 2019, HİKMET OKUYAR ŞİİRE SEVGİ ŞAİRE SAYGI ÖDÜLÜ ile ödüllendirilecek..
DİĞER HABERLER
tuncay kara
Bulancak Ajans
SPOR VİTRİNİ
Son Yorumlar
Yigit Kaan katirci
Recep bey merhabalar üç oğlum var İhsaniye mahkeme. Lale sok.da oturuyorum.1 yaş 11
Deftere Yaz
Ziyaretçi Defteri
Düşünce ve Önerilerinizi bizimle paylaşın.
1. LİG PUAN DURUMU
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Aydındere Haber Giresun Haber Karadeniz Haber | http://www.aydindere.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020
Her hakkı saklıdır. Aydindere.com kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Haberlere yazılan yorumlardan kullanıcılar, köşe yazılarından ise yazarları sorumludur. Copyright © 2009 Sosyal Medya Uzmanı Gazeteler sanalbasin.com üyesidir