Aydındere Haber Giresun Haber Karadeniz Haber
26.01.2021
Giresun / 11°C

Mübadil Olmak Ne Zor Şey
Mübadil Olmak Ne Zor Şey

Mübadil Olmak Ne Zor Şey…/ Müzeyyen KESKİN

Merhabalar; Bu gün çok değerli Taşovalı yazarımız Gülcan ERDEMin yazmış olduğu ve 3. Baskısını yaptığı, MÜBADİL OLDUM Kitabını okudum. Ondan bahsedeceğim. Selanikten gelip; Amasya /Taşova da Hacıbey Köyüne yerleşmiştir ataları.

Kapak tasarımı: Tan ve Şeniz ERDEM tarafından yapılmış. 1.Baskı 2016, 2. Baskı 2017 de ve 3. Baskı 2019 da yapılmıştır. Meta Basım Hiz. Bornova/İzmir de basılmış, sarı kağıda 296 sayfadan oluşmaktadır.

Gülcan hanımla ilk defa 14.Kasım 2019 Amasya Tanıtım Günlerinde Taşova Stantın da tanıştık. Kitabını imzalıyordu ben de kendi Proje Çalışmam olan Amasya Sevdası Tanıtım Turizm Kültür Sanat Eserini imzalıyordum. Mütevazi bir hanımefendi yazarımız. Merhabalaştık çok yoğun olduğumuz için konuşma fırsatımız olmadı desem doğrudur.

Ayrılırken de hemen bir Amasya Sevdası imzaladım telefonlarımızı verdik birbirimize. Daha sonra haberleştik ve o güzel kitabını imzalamış ve Ptt ile bana göndermişti. Çok teşekkür ederim. Ellerinize gönlünüze bilgi ve becerilerinizi tebrik ve teşekkür ederim.

Kitabı aldığım da hemen 50- 60 sayfa okudum kitap çok sarmıştı hep yanımda taşıdım her fırsat bulduğumda okuyayım diye.

Ne güzel anlatmış yazarımız öz şiveleriyle yani atalarının bulunduğu Selanik toraklarında yaşarken birden ortalık allak pullak oluyor ve insanlar yerlerinden yurtlarından ayrılmak zorunda kalıyor. Ayrılmak yetiyor mu? ne meşakatlerle ne zorluklarla ne yoksulluk, hastalıklarla mücadele hiç bilmediğiniz yerler de yaşamınızı sürdürmek zorundasınız. Kuru yere yumruk vurmak gibi bir şey tabir yerinde olursa. Sevdiklerinizden uzakta.

Kitabı okurken için de hissettim kendimi. Onlarla yaşadım sanki varlıklar, yokluklar, hastalıklar, kaçmalar sevdalar, geleneklerini sürdürmeleri torağa sıkı sarılmaları. Üretici olmaları. Nice canların kaybolduğu hastalıklarla savaşları. Aşkları nişanları gerçekten çok hissederek okudum hem de Selanik şivesiyle.. Sonra ata topraklarına gitmek; onların ruhlarına dua göndermek bir evlat, torun olarak göz yaşı içinde belge ve bigilere dayanarak kaleme alması çok güzel bir eser olmuş. Belgesel niteliğinde tarihe iz düşmek, belge bırakmak onun için çok önemli ‘ sözle uçar gider kaybolur, lakin yazı ebedi kalıcıdır. Bir evlat torun olarak bunu sevgili Gülcan ERDEM yazarımız çok güzel anlatmış tebrikler ve gereğini yapmış teşekkürler. Çok beğenerek okudum. Ömrünüz ve kaleminiz daim olsun. Nice yeni eserlere inşallah. Sizi tanıdığıma çok memnun oldum.

Sonra aklıma Atatürkümüzün en sevdiği türküsü ‘ Vurun Davullara Mustafa Kemal Atatürkün o ezgileri sevdiği oraları özlüyor olması. Yüreğinde hissetmesi ve Rumeli Türküleri de öyle. Göçmüşlerin ruhu şaad olsun yaşayanlara Allah sağlıklı uzun ömürler versin.

Başka bir yazı da görüşmek üzere Türkiye Sevdası çoşkusuyla ve Amasya Sevdası hayranlığında selam, saygı, sevgilerimi gönderiyorum... Hoşcakalınız.

Müzeyyen KESKİN

Amasyaşat Başkanı

Türkiye Sevdası Kültür Sanat Danışmanıİsim Soyisim :
E-Mail :

Bu yorum : 9 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : Gülcan Erdem

 
Sevgili Müzeyyen Keskin, ilgileriniz için teşekkür ederim. Ne güzel anlatmışsınız. Sağolun, varolun. Gönlünüz hoş olsun, hoşluklarla dolsun. Hep olun. Umarım tekrar bir gün buluşuruz. Selam ve sevgiler sizlere.